Muzeum kawy w Arco

Podczas mojego ostatniego pobytu we Włoszech odwiedziłam muzeum kawy Omkafè w Arco (Trydent). Zapraszam Was na małą wycieczkę po tym niezwykłym miejscu.

Podczas mojego ostatniego pobytu we Włoszech odwiedziłam muzeum kawy Omkafè w Arco (Trydent). Zapraszam Was na małą wycieczkę po tym niezwykłym miejscu.

Jeśli dość uważnie śledzicie to, co dzieje się w mediach Periodista Marta, to wiecie, że od czasu do czasu bywam we Włoszech, a zwłaszcza nad moim ukochanym jeziorem Garda. Odwiedzenie muzeum kawy w Arco miałam zapisane na liście od jakiegoś czasu i bardzo się cieszę, że wreszcie udało mi się tę pozycję odhaczyć. Mało tego, bardzo chciałabym tam wrócić i może zrobić także wywiad z właścicielami? Kto wie!

Arco nie leży bezpośrednio nad Gardą, ale znajduje się zaledwie kilka minut jazdy samochodem od takich miejscowości jak Riva del Garda czy Torbole, dlatego też wizytę w muzeum kawy z powodzeniem można połączyć ze zwiedzaniem jednego z dwóch wyżej wymienionych miast. Ja udałam się tam z Torbole. Pokonanie około 5 kilometrów zajęło mi niecały kwadrans (trzeba pamiętać, że w tych okolicach zazwyczaj jest duży ruch, a drogi nie sprzyjają wyprzedzaniu). Muzeum wraz ze sklepem znajduje się przy Via Aldo Moro 7, w nowoczesnym budynku, tuż przy głównej drodze. Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 12:00 i od 14:30 do 18:30 oraz w sobotę od 8:00 do 12:00.

Wejście do budynku, w którym znajduje się sklep i muzeum / fot. Marta Wiśniewska

Historia Omkafè sięga 1947 roku. Wówczas Ottorino Martinelli i jego żona Maria otworzyli w Riva del Garda mały sklepik z kawą, a pan Ottorino palił na zapleczu ziarna i poszukiwał najlepszej mieszanki. Kawy pochodzącej z ich małego domu kawy można było napić się nie tylko w Rivie, ale także w okolicznych miejscowościach, do których rozwoził ją na rowerze. Wszystko to ewoluowało do dzisiejszej marki Omkafè, którą zajmuje się trzecie pokolenie tej rodziny. Podobnie jak 70 lat temu, kawy z filiżanek z logo marki można napić się w wielu kawiarniach nad Lago di Garda. Więcej na temat historii Martinellich i stworzonej przez nich firmy można dowiedzieć się w muzeum, a dokładnie na antresoli, z której widać maszyny służące do produkcji kawy. Wszystkie treści w muzeum są dostępne w trzech językach: po włosku, angielsku i niemiecku.

Ja na antresoli w muzeum kawy w Arco / fot. archiwum prywatne

Tak jak historia Omkafè zaczęła się od sklepiku, tak i w Arco, zaraz po wejściu do budynku, napotykamy na sklep, w którym można kupić m.in. kawę, filiżanki, kubki, kawiarki, zestawy prezentowe oraz różnego rodzaju inne pamiątki i gadżety. Jednak to nie zakupy są w tym miejscu największą atrakcją, bowiem na miejscu można zupełnie za darmo degustować kawę podawaną w formie filiżanek espresso. Wystarczy podejść do pracowników i poprosić o dowolny rodzaj kawy – niekoniecznie jeden. Mnie od smakowania mocnej włoskiej caffè aż zakręciło się w głowie 😉

Pobudzona dużą dawką kofeiny udałam się na górę, gdzie znajduje się muzeum. Nie jest to duża przestrzeń, ale i tak robi wielkie wrażenie. Jego pomysłodawcom i organizatorom udało się zmieścić wiele atrakcji oraz informacji. Zwiedzających urzeka z pewnością bogata kolekcja sprzętów do przygotowywania kawy – ekspresów ciśnieniowych, kawiarek, młynków czy zaparzaczy. Można tam obejrzeć nawet te pochodzące z XIX wieku.

Ja na tle zabytkowych młynków do kawy / fot. archiwum prywatne
Eksponaty z kolekcji muzeum kawy w Arco / fot. Marta Wiśniewska

Kolejnymi dwiema rzeczami, które mocno przykuwają uwagę i angażują nie tylko najmłodszych odwiedzających są: możliwość samodzielnego zmielenia kawy w starym młynku i zabrania jej do domu oraz plansza przedstawiająca charakterystyczne dla danych krajów rodzaje kawy, obracana za pomocą koła. Dzięki niej można się dowiedzieć, z czego składa się na przykład Shakerato czy hiszpańska Café Bombón. Bardzo mi się to spodobało!

Stary młynek do samodzielnego zmielenia kawy / fot. Marta Wiśniewska
Plansza z rodzajami kaw w różnych krajach / fot. Marta Wiśniewska
Oto właśnie Café Bombón z planszy / fot. Marta Wiśniewska

Ponadto znajduje się mnóstwo informacji o historii kawy, drodze, jaką przemierza począwszy od jej upraw w różnych krajach świata, etapach palenia ziaren itd. Podczas zwiedzania napotykamy również na zdjęcia stereoskopowe, na których możemy zobaczyć chociażby ludzi uprawiających kawę w Brazylii.

Stereoskopy i zdjęcia zupełnie za darmo udostępnione zwiedzającym muzeum kawy w Arco / fot. Marta Wiśniewska

Na koniec warto podejść do tablicy, która nazywa się „50 pytań, 50 odpowiedzi” i sprawdzić swoją wiedzę o kawie. Na tabliczkach zawieszonych na ścianie znajdują się pytania, a na odwrocie można sprawdzić, jaka jest właściwa odpowiedź. Na zdjęciu poniżej prezentuję pytanie o to, skąd pochodzi najstarsza tradycja mrożonej kawy (Caffè Freddo). Jako Periodista Marta z dumą mogę oznajmić, że z Hiszpanii :))

Ja przy tablicy z pytaniami i odpowiedziami / fot. archiwum prywatne

Podsumowując, muzeum kawy Omkafè w Arco jest jednym z najciekawszych miejsc, jakie dotychczas odwiedziłam w okolicach jeziora Garda. Ujmuje pomysłowością i klimatem, a ponadto posiada tę wielką zaletę, że jest dostępne za darmo. Jego pomysłodawcom należą się wielkie gratulacje i podziękowania. Mam nadzieję, że wkrótce tam wrócę, aby odkryć jeszcze więcej informacji i ciekawostek. Zachęcam Was również odwiedzenia oficjalnej strony internetowej Omkafè, gdzie znajdziecie wiele przydatnych informacji.

Ja w muzeum kawy w Arco / fot. archiwum prywatne

Jeśli macie ochotę poczytać więcej artykułów o jeziorze Garda i okolicach, to zapraszam TUTAJ oraz TUTAJ.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *