Trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze. Impreza budzi kontrowersje polityczne, społeczne, obyczajowe i organizacyjne. Zapraszam na przegląd prasy najciekawszych według mnie publikacji o pozasportowym wymiarze tego wydarzenia.
„Tygodnik Powszechny”
Mundial w Katarze jest tematem numeru 47/3828 „Tygodnika Powszechnego”. Teksty na ten temat napisali Michał Okoński (Najgorszy mundial świata) oraz Wojciech Jagielski (Katar: cena bezpieczeństwa).
Okoński pisze o rozmaitych obliczach skandalu, jaki kryje się za organizacją MŚ w Katarze, ale jednocześnie zauważa, że impreza ta jest lustrem, w którym odbija się dzisiejszy świat. Wylicza, że aby piłkarskie MŚ w Katarze w ogóle mogły się odbyć, trzeba było wywrócić do góry nogami piłkarski kalendarz, skorumpować działaczy FIFA, poświęcić życie 15 tys. ludzi, którzy szukali ucieczki od biedy w takich państwach jak Bangladesz, Nepal oraz Indie czy zignorować prawa osób homoseksualnych. Okoński wspomina również o pojawiających się wezwaniach do bojkotu i sam wypowiada się w tej sprawie: „Ciesząc się mundialem, mogę pamiętać o złożoności świata. O ludzkiej krzywdzie. O tym, że ludźmi są też ci, którzy biegają po boisku. I o tym, co do mnie należy”.
Wojciech Jagielski, korzystając ze swojej obszernej reporterskiej wiedzy, opisuje polityczne uwikłania Kataru oraz burzliwe stosunki z sąsiednimi państwami. „Katar przymierzał się do roli centrum świata, gdzie dochodzi do najważniejszych spotkań i gdzie zapadają najważniejsze decyzje. Zwieńczeniem tych zabiegów stało się przyznanie Katarowi mundialu”, pisze.
Raport o stanie świata
Mundial w Katarze był głównym tematem odcinka podkastu „Raport o stanie świata” z 19 listopada br. Gospodarz programu Dariusz Rosiak zaprosił do rozmowy trzech gości, aby ukazać wielowymiarowość tego wydarzenia. Byli to: Leszek Jarosz (dziennikarz TVP Sport, badacz dziejów sportu), Mirosław Żukowski (dziennikarz sportowy dziennika „Rzeczpospolita”) oraz dr hab. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowiadał o Katarze i krajach sąsiednich od strony politycznej. Rozmowa ta znajduje się pod tym linkiem: https://raportostanieswiata.pl/odcinki/raport-o-stanie-swiata-19-listopada-2022/
Raport „Katar, geopolityka i mistrzostwa świata”
W Instytucie Nowej Europy powstał bardzo interesujący raport autorstwa dr. Aleksandra Olecha, dr. Witolda Repetowicza, Michała Banasiaka oraz Mieszko Rajkiewicza. Można go przeczytać za darmo na stronie internetowej: https://ine.org.pl/katar-geopolityka-i-mistrzostwa-swiata-raport/ Jak czytamy w opisie, „jego celem jest przybliżenie polskim czytelnikom międzynarodowej pozycji Kataru poprzez analizę jego polityki zagranicznej i wykorzystywania sportu na jej potrzeby. Dlatego też autorzy starają się odpowiedzieć na szereg pytań, które stawiają sobie nie tylko fani sportu, ale także politycy i osoby zainteresowane geopolityką”. Jest to bardzo ciekawa publikacja przygotowania przez specjalistów, którzy bazowali na faktach, a nie na subiektywnych opiniach.
Podkast „Zakatarzeni”
Radio TOK FM oraz serwis Sport.pl stworzyły podkast pt. „Zakatarzeni”, w którym dziennikarze obu redakcji rozmawiają z zaproszonymi gośćmi przygotowaniach do MŚ w Katarze oraz niesportowych aspektach tej imprezy. Jak do tej pory można wysłuchać pięciu odcinków, w którym dyskutuje się m.in. o przymusowych pracownikach zaangażowanych w budowanie infrastruktury mundialowej czy motywacjach do przyznania organizacji mistrzostw Katarowi. Podkastu można słuchać m.in. na Spotify: https://open.spotify.com/show/4po2DEVFCNRAgkGjMIA0GZ?si=293993a15c504ffe
/