Wojciech Mann, Neapol i uważność – czyli jakie książki polecam w lutym?

Zapraszam na drugą (lutową) odsłonę nowego cyklu na mojej stronie internetowej, w którym polecam Wam przeczytane przeze mnie książki.

Zapraszam na drugą (lutową) odsłonę nowego cyklu na mojej stronie internetowej, w którym polecam Wam przeczytane przeze mnie książki.

W styczniu przeczytałam:

Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską (Wydawnictwo Znak)

Kilka miesięcy temu czytałam biografię Kory (Olgi Jackowskiej, wokalistki zespołu Maanam) autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej. Bardzo spodobał mi się powściągliwy i jednocześnie bogaty język autorki, a także jej ogromne rozeznanie w świecie szeroko pojętej kultury i nie tylko. W związku z tym bardzo się ucieszyłam, że jako jeden z prezentów po obronie doktoratu (tak, ta książka jest takim właśnie upominkiem) dostałam wywiad rzekę Kubisiowskiej z panem Wojciechem Mannem.

Z anteny znam redaktora Manna bardzo dobrze. Tak mi się przynajmniej wydaje. Słuchałam dziesiątek, jeśli nie setek jego audycji, pamiętam, jak prowadził popularny telewizyjny program muzyczny „Szansa na sukces”. Czułam jednak potrzebę poznania go lepiej – przede wszystkim od tak zwanej ludzkiej strony. Chciałam dowiedzieć się czegoś o jego drodze dziennikarskiej, poglądach na kwestie związane z mediami publicznymi czy muzyką, na której przecież tak dobrze się zna. Przed lekturą książki przeczytałam zaledwie kilka wywiadów z panem Wojtkiem, zatem wciąż czułam niedosyt. Głos zaspokoił go w pełni. Teraz mam poczucie, że wiem o panu Wojtku wszystko, co powinnam.

Katarzyna Kubisiowska nie zawiodła. Według mnie poprowadziła tę niełatwą z różnych powodów rozmowę ciekawie, momentami niekonwencjonalnie, jak zwykle popisując się szeroką wiedzą i dobrym przygotowaniem. Momentami nie uniknęła sztampy i zbyt oczywistych pytań, ale to wobec charakterystycznego poczucia humoru Wojciecha Manna mogło przerodzić się tylko w zaletę.

Neapol ’44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch, Norman Lewis (Wydawnictwo Czarne)

Po tę książkę sięgnęłam oczywiście w związku z moimi zainteresowaniami Włochami. Trafiłam na nią przypadkiem, przeglądając pozycje na stronie internetowej Wydawnictwa Czarne. W Neapolu nigdy jeszcze nie byłam – dopiero planuję podróż do tego słynnego miasta południowych Włoch. Do lektury przystąpiłam zatem z podwójną ciekawością, bo po pierwsze interesuję się historią drugiej wojny światowej, a po drugie – jak wiadomo – Italią.

Narratorem opowieści jest Norman Lewis, młody oficer komórki brytyjskiego wywiadu, która została dołączona do sztabu amerykańskiej 5. Armii. Przyjechał do Neapolu w trudnym dla miasta momencie, ponieważ Mussolini i jego ekipa nie odpuszczali, alianci wszędzie tropili faszystów, a cywile zmagali się z naturalnymi dla wojennego czasu problemami. Lewis postanowił napisać dziennik, dzięki czemu możemy towarzyszyć neapolitańczykom w tych wojennych dniach, widząc je z perspektywy młodego Brytyjczyka. Myślę, że przygotowując się do podróży do Napoli warto po tę książkę sięgnąć, aby lepiej zrozumieć mieszkańców tego miasta. Zresztą znajomość historii zawsze pomaga zrozumieć teraźniejszość.

El eclipse de la atención, Amador Fernández-Savater, Oier Etxeberria (Ned Ediciones)

Ta propozycja jest skierowana do tych Czytelników strony Periodista Marta, którzy znają język hiszpański. Dowiedziałam się o niej słuchając podcastu Spanish Language Coach i odcinka poświęconego temu, że pilnie potrzebujemy odzyskać uważność.

Chyba każdy albo przynajmniej większość z nas doświadcza obecnie spadku koncentracji, poczucia, że nowe technologie kradną nam czas i że on generalnie przyspieszył. Nie są nam obce również problemy z tak zwanym byciem „tu i teraz”. O tym właśnie jest ta książka – jej tytuł w swobodnym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego to „Zmierzch uważności”.

To zbiór dwunastu materiałów różnych autorów zebranych w latach 2018-2019 w Międzynarodowym Centrum Kultury Współczesnej w Tabakalerze. Podczas tamtego kursu postanowiono – jak czytamy we wstępie do książki – poświęcić uwagę uważności, z różnych punktów widzenia: między innymi dzieciństwa, macierzyństwa, psychologii, sztuki, kina, pedagogiki, filozofii i polityki. Są zawarte w niej bardzo ciekawe i różnorodne rozważania, które przypominają o tym, o czym zapomnieliśmy w ostatnich latach, a co znajduje się przecież w ludzkiej naturze.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, a także to, co robię na stronie internetowej www.periodistamarta.pl, możesz wesprzeć mnie dowolną kwotą w serwisie Patronite: https://patronite.pl/martawisniewska

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *