Dzisiejszy przegląd prasy jest poświęcony Ukrainie. 24 lutego minął rok od rosyjskiej agresji na pełną skalę. W ostatnich dniach temat ten jest numerem jeden w polskich i światowych mediach. Mnie najbardziej interesują publikacje o tym, jak wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy wpływają na tzw. zwykłych ludzi. Oto te, które przykuły moją największą uwagę.
Podcast „Raport na dziś” z 22 lutego br.
„Raport na dziś” to ukazująca się w każdą środę odmiana renomowanego podcastu o tematyce międzynarodowej „Raport o stanie świata”. Z okazji rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę Dariusz Rosiak, jego pomysłodawca i szef, wybrał się do Ukrainy. W pierwszej części podróży jego celem było odwiedzić miasta, miejscowości i wsie, które stały się symbolem bestialstwa Władimira Putina. W podcaście można wysłuchać m.in. bardzo interesującej rozmowy z Kateriną Andrijewną, starostą wsi Michaliwka-Rubieżiwka, która opowiada o przygotowaniach do wojny, bardzo trudnych pierwszych tygodniach i teraźniejszości – już nieco spokojniejszej, ale wciąż pełnej strachu o to, co przyniesie jutro. Kontynuacja tego tematu ma miejsce w sobotnim „Raporcie o stanie świata”.
Reportaż Pawła Pieniążka pt. Bachmut: najdłuższa bitwa („Tygodnik Powszechny”)
Paweł Pieniążek wykonuje nieocenioną pracę w Ukrainie od 2014 roku, kiedy to rozpoczęła się wojna w Donbasie. Jego teksty, które ukazują się najczęściej w formie reportaży w „Tygodniku Powszechnym” są ubrane w znakomitą formę oraz znajdują się blisko tych, którzy na każdej wojnie cierpią najbardziej, czyli cywilów. Tym razem pisze prosto z Bachmutu – przed eskalacją kilkudziesięciotysięcznego, tętniącego życiem miasta, a teraz areny jednej z najcięższych bitew. Warto zwrócić również uwagę na znakomite reporterskie fotografie, których autorem jest Paweł Pieniążek. To wszystko czyni go dziennikarzem kompletnym, który za sprawą swoich umiejętności i talentu wspaniale żongluje rozmaitymi formami dziennikarskiego rzemiosła.
Tekst można czytać na stronie internetowej „Tygodnika Powszechnego”: https://www.tygodnikpowszechny.pl/bachmut-najdluzsza-bitwa-182458
Reportaż Pawła Reszki pt. Wojacy u świętego Odylona. Nic nie czujesz, jesteś w szoku, ból dociera po czasie („Polityka”)
Kolejnym doświadczonym i utytułowanym reporterem trzymającym rękę na pulsie wydarzeń w Ukrainie jest Paweł Reszka. W sobotę, a więc tego samego dnia, w którym publikuję ten przegląd prasy, ukazał się jego reportaż o ukraińskich żołnierzach – zarówno tych poległych, jak i żyjących. Ale jest to również opowieść o determinacji, wytrwałości i motywacji wynikającej z okrucieństwa wroga.
Reportaż Stasi Budzisz pt. Czy ci żołnierze wiedzą w co strzelają? Wojna i ból Tatiany Iwanownej [Reportaż z Osiedla Młodości] (OKO.Press)
W tym reportażu groza wojny miesza się z prywatnym dramatem schorowanej kobiety, która nie jest w stanie o własnych siłach zejść do schronu. Autorka odwiedza ją w Kijowie na Osiedlu Młodości, przez co podczas lektury odczuwa się niepokój związany z wyciem syren oznaczających alarm przeciwlotniczy niemal tak, jakby było się tam, na miejscu. Dobrze opowiedziana prywatna historia, która uosabia w sobie dramat wielu.
Wywiad z tymi, którzy udzielają pomocy cywilom ukraińskim – zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce (Onet Rano)
Marcin Wyrwał, który w programie Onet Rano zajmuje się wojną w Ukrainie, rozmawiał z przedstawicielami Polskiej Misji Medycznej, Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wolontariuszami. Podzielili się oni doświadczeniami z wyjazdów pomocowych do Ukrainy, a wywiad był przeplatany zdjęciami „na żywo” z Ukrainy, w której w tym samym czasie trwały obchody rocznicy wybuchu konfliktu na szeroką skalę. Rozmowa warta wysłuchania, ponieważ wiele mówi o aktualnych problemach ludzi w Ukrainie.
Reportaż radiowy „365 dni” autorstwa Anny Dudzińskiej (Radio 357)
Na zakończenie proponuję oddanie się słuchaniu słów i dźwięków, zagłębieniu się w najtrudniejszą, ale także najpiękniejszą radiową formę, jaką jest reportaż. Anna Dudzińska przygotowała materiał z okazji rocznicy wojny złożony z opowieści kilku bohaterów, którzy mówią o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Bogactwo dźwięków reportażu radiowego sprawia, że wysłuchiwane historie oddziałują na nas jeszcze mocniej.