Skoro fin de semana to prasa #2

Dzisiejszy przegląd prasy jest poświęcony Ukrainie. 24 lutego minął rok od rosyjskiej agresji na pełną skalę. W ostatnich dniach temat ten jest numerem jeden w polskich i światowych mediach. Mnie najbardziej interesują publikacje o tym, jak wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy wpływają na tzw. zwykłych ludzi. Oto te, które przykuły moją największą uwagę.

Dzisiejszy przegląd prasy jest poświęcony Ukrainie. 24 lutego minął rok od rosyjskiej agresji na pełną skalę. W ostatnich dniach temat ten jest numerem jeden w polskich i światowych mediach. Mnie najbardziej interesują publikacje o tym, jak wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy wpływają na tzw. zwykłych ludzi. Oto te, które przykuły moją największą uwagę.

Podcast „Raport na dziś” z 22 lutego br.

„Raport na dziś” to ukazująca się w każdą środę odmiana renomowanego podcastu o tematyce międzynarodowej „Raport o stanie świata”. Z okazji rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę Dariusz Rosiak, jego pomysłodawca i szef, wybrał się do Ukrainy. W pierwszej części podróży jego celem było odwiedzić miasta, miejscowości i wsie, które stały się symbolem bestialstwa Władimira Putina. W podcaście można wysłuchać m.in. bardzo interesującej rozmowy z Kateriną Andrijewną, starostą wsi Michaliwka-Rubieżiwka, która opowiada o przygotowaniach do wojny, bardzo trudnych pierwszych tygodniach i teraźniejszości – już nieco spokojniejszej, ale wciąż pełnej strachu o to, co przyniesie jutro. Kontynuacja tego tematu ma miejsce w sobotnim „Raporcie o stanie świata”.

Reportaż Pawła Pieniążka pt. Bachmut: najdłuższa bitwa („Tygodnik Powszechny”)

Paweł Pieniążek wykonuje nieocenioną pracę w Ukrainie od 2014 roku, kiedy to rozpoczęła się wojna w Donbasie. Jego teksty, które ukazują się najczęściej w formie reportaży w „Tygodniku Powszechnym” są ubrane w znakomitą formę oraz znajdują się blisko tych, którzy na każdej wojnie cierpią najbardziej, czyli cywilów. Tym razem pisze prosto z Bachmutu – przed eskalacją kilkudziesięciotysięcznego, tętniącego życiem miasta, a teraz areny jednej z najcięższych bitew. Warto zwrócić również uwagę na znakomite reporterskie fotografie, których autorem jest Paweł Pieniążek. To wszystko czyni go dziennikarzem kompletnym, który za sprawą swoich umiejętności i talentu wspaniale żongluje rozmaitymi formami dziennikarskiego rzemiosła.

Tekst można czytać na stronie internetowej „Tygodnika Powszechnego”: https://www.tygodnikpowszechny.pl/bachmut-najdluzsza-bitwa-182458

Reportaż Pawła Reszki pt. Wojacy u świętego Odylona. Nic nie czujesz, jesteś w szoku, ból dociera po czasie („Polityka”)

Kolejnym doświadczonym i utytułowanym reporterem trzymającym rękę na pulsie wydarzeń w Ukrainie jest Paweł Reszka. W sobotę, a więc tego samego dnia, w którym publikuję ten przegląd prasy, ukazał się jego reportaż o ukraińskich żołnierzach – zarówno tych poległych, jak i żyjących. Ale jest to również opowieść o determinacji, wytrwałości i motywacji wynikającej z okrucieństwa wroga.

Reportaż Stasi Budzisz pt. Czy ci żołnierze wiedzą w co strzelają? Wojna i ból Tatiany Iwanownej [Reportaż z Osiedla Młodości] (OKO.Press)

W tym reportażu groza wojny miesza się z prywatnym dramatem schorowanej kobiety, która nie jest w stanie o własnych siłach zejść do schronu. Autorka odwiedza ją w Kijowie na Osiedlu Młodości, przez co podczas lektury odczuwa się niepokój związany z wyciem syren oznaczających alarm przeciwlotniczy niemal tak, jakby było się tam, na miejscu. Dobrze opowiedziana prywatna historia, która uosabia w sobie dramat wielu.

Wywiad z tymi, którzy udzielają pomocy cywilom ukraińskim – zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce (Onet Rano)

Marcin Wyrwał, który w programie Onet Rano zajmuje się wojną w Ukrainie, rozmawiał z przedstawicielami Polskiej Misji Medycznej, Polskiej Akcji Humanitarnej oraz wolontariuszami. Podzielili się oni doświadczeniami z wyjazdów pomocowych do Ukrainy, a wywiad był przeplatany zdjęciami „na żywo” z Ukrainy, w której w tym samym czasie trwały obchody rocznicy wybuchu konfliktu na szeroką skalę. Rozmowa warta wysłuchania, ponieważ wiele mówi o aktualnych problemach ludzi w Ukrainie.

Reportaż radiowy „365 dni” autorstwa Anny Dudzińskiej (Radio 357)

Na zakończenie proponuję oddanie się słuchaniu słów i dźwięków, zagłębieniu się w najtrudniejszą, ale także najpiękniejszą radiową formę, jaką jest reportaż. Anna Dudzińska przygotowała materiał z okazji rocznicy wojny złożony z opowieści kilku bohaterów, którzy mówią o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Bogactwo dźwięków reportażu radiowego sprawia, że wysłuchiwane historie oddziałują na nas jeszcze mocniej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *